Choroby psów


Najpopularniejsze rasy
Wpływ psa na człowieka
Budowa i wygląd
Zmysły psa
Choroby psów
Kontakt
Pies domowy (Canis lupus familiaris) – udomowiona forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych (Canidae), uznawana przez niektórych za podgatunek wilka, a przez innych za odrębny gatunek , opisywany pod synonimicznymi nazwami Canis lupus familiaris lub Canis familiaris. Od czasu jego udomowienia powstało wiele ras, znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi. Rasy pierwotne powstawały głównie w wyniku presji środowiskowej. Rasy współczesne uzyskano w wyniku doboru sztucznego.

W odniesieniu do zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela istnieje cały szereg różnorakich chorób i schorzeń mogących przytrafić się każdej z psich ras.

W niniejszym artykule przedstawimy Państwu najczęstsze choroby i ich objawy, które mogą dotknąć zarówno szczenięta, jak i starsze psy. Jak się okazuje, nie wszystkie z nich niosą za sobą poważne konsekwencje.

Do najczęstszych chorób występujące u psów można zaliczyć:

Brak apetytu

Chwilowa niechęć do jedzenia nie jest niczym złym. Zdarza się, że pies przez cały dzień nie zagląda do miski, a następnego dnia nadrabia zaległości. Głodówka pozwala utrzymać psa w dobrym zdrowiu i samopoczuciu, o ile nie przeciąga się do kilku dni i występuje tylko raz na jakiś czas.
Jeżeli pies nie je przez dwa-trzy dni, warto zainteresować się jego stanem zdrowia – regularnie mierzyć temperaturę oraz podawać zwiększoną ilość płynów (dobrze, aby woda zawierała śladowe ilości cukru gronowego); nie wolno natomiast podawać mleka. Nawet jeżeli pies nie ma gorączki, istnieje możliwość, że zatruł się czymś – nie możemy tego lekceważyć.

Wymioty

Wymioty u psa są zupełnie naturalnym odruchem fizjologicznym, pojawiającym się w regularnych odstępach czasu. Dlaczego? Najczęstszym powodem jest spożywanie przez psa rzeczy niewiadomego pochodzenia, ochłapów znalezionych w czasie spaceru czy za dużej ilości trawy. Jeżeli jednak wymioty pojawiają się dość często i podejrzewamy, że nie wynikają z objadania się paskudztwami, powinniśmy zastanowić się nad zmianą diety pupila – tym bardziej jeżeli towarzyszą im takie objawy jak: biegunka, brak apetytu, charakterystyczne chrząkanie, kaszel, drgawki oraz opuchlizna. Gdyby zdarzyło się, że wymioty nie ustąpią, koniecznie zabierzmy zwierzę do weterynarza.